menu

KRAINA SPIĄCEGO WULKANU  - GÓRA WDŻAR

Kraina Śpiącego  Wulkanu położona jest na stokach Góry Wdżar (około 3 km) i wznosi się  na wysokość 767 m n.p.m.. Góra ta to uśpiony wulkan, który swą aktywność zakończył wiele milionów lat temu. Ciekawość rozbudza przeszłość góry. Od 1870 roku istniał tu kamieniołom eksploatujący andezyt,  dziś już nieczynny, jest wspaniałym miejscem do podziwiania unikalnej budowy geologicznej góry Wdżar. Na jednej ze skał gołoborza znajdującego się na grzbiecie Wdżaru, a także na szczycie góry można zaobserwować lokalną ujemną anomalię magnetyczną. Igła kompasu przyłożonego do skały wskazuje tu północ w kierunku południowym. Anomalie te powstały w wyniku uderzenia pioruna.

Góra Wdżar w Kluszkowcach jest obecnie jednym z najlepiej rozwijających się ośrodków narciarskich i rekreacyjnych w Małopolsce, który zimą przyciąga amatorów „białego szaleństwa”, latem zaś turystów, spadochroniarzy i entuzjastów aktywnego wypoczynku. Na sam jej szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym, gdzie znjaduje się platforma widokowa na cztery Parki Narodowe (Pieniński, Gorczański, Tatrzański i Babiogórski), Jezioro Czorsztyńskie, Tatry oraz całą Kotlinę Nowotarską.

Zimą góra przechodzi we władanie narciarzy i snowboardzistów, a Stacja Narciarska Czorsztyn-Ski zaprasza na trasy zjazdowe. Ze względu na specyficzny mikroklimat, panują tutaj idealne warunki do zaśnieżania, co pozwala na utrzymanie tras od listopada do kwietnia. Kluszkowce rozpoczynają sezon narciarski jako jedne z pierwszych w Małopolsce i jako ostatnie go kończą.

Trasy narciarskie o zróżnicowanej długości i skali trudności, zadowolą zarówno początkujących - w tym dzieci, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Ratrakowanie i system certyfikowanych siatek zapewniają komfort i bezpieczeństwo narciarzom.

Na miejscu działa profesjonalny serwis dla narciarzy, wypożyczalnia sprzętu  narciarskiego i snowboardowego oraz szkoła narciarska. Czorsztyn-Ski zaprasza również na trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego.

Kraina Śpiącego Wulkanu zadowoli zarówno zwolenników spokojnego, rodzinnego wypoczynku, jak również amatorów mocniejszych wrażeń. Na tych ostatnich czeka zakręcona zjeżdżalnia "Alpine Coaster" o długości 900 m, którą można pędzić nawet 40 km/godz. Wrażenia z „przejażdżki” pozostają na długo w pamięci.

Stoki góry Wdżar stwarzają także doskonałe warunki do skoków ze spadochronu oraz uprawiania kolarstwa górskiego. Na terenie stacji  powstała trasa rowerowa downhill - jedna z bardziej popularnych i trudniejszych w Polsce, jednocześnie rozbudowuje się tory do trialu rowerowego.

WĄWÓZ PAPIESKI 

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci Największego z rodu Polaków. 9 lipca 1978 r. Kardynał Wojtyła odprawił na polanie przed wejściem do wąwozu Mszę św. podczas oazowych Dni Skupienia Ruchu Światło – Życie. W 33. rocznicę tego wydarzenia, 21 sierpnia, o godz. 12:00 przy ołtarzu polowym w grocie u wejścia do wąwozu została odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której kapłani poświęcili  edukacyjno-przyrodnicze ścieżki papieskie. 

Trasa ścieżki przebiega po wyrobisku dawnego kamieniołomu poczynając od miejsca zwanego ” Ołtarzem papieskim” a kończąc na szczycie góry Wdżar. Na trasie znajduje się 14 tablic przystankowych, na których umieszczono informacje przyrodniczo-historyczne wraz z fotografiami. Całą ścieżkę można przebyć w około 30 min.

WĄWÓZ HOMOLE

W miejscowości Jaworki, u stóp Wysokiej znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych okolic – Wąwóz Homole. Jest to głęboki, liczący ponad 800 metrów długości wąwóz o stromych ścianach zbudowanych z różnokolorowego wapienia. 

Miejsce to fascynowało ludzi już w średniowieczu. Jan Długosz podaje, że szukano tu złota. Wąwóz robi ogromne wrażenie wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Jednak z niemal każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu.

Nazwa Homole pochodzi od gomoły, gomółki co oznacza obły i nawiązuje do olbrzymich głazów zamykających południowy kraniec wąwozu.

Teren wąwozu objęty jest ochroną rezerwatową. Poruszać można się jedynie wytyczonym zielonym szlakiem pieszym.