menu

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE

Jezioro to jest sztucznym zbiornikiem wodnym na rzece Dunajec, który powstał przez zbudowanie ziemnej zapory wodnej. Zadaniem zbiornika – poza znaczeniem przyrodniczym i krajobrazowym – jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca, poprzez gromadzenie nadmiaru wody płynącej tą rzeką w czasie wezbrań. Budowa zapory wiązała się z niemałą ingerencją w środowisko naturalne. W trosce o mieszkających tu przedstawicieli fauny powstała sztuczna Ptasia Wyspa, na której ptaki zakładają gniazda lęgowe. Nad Jeziorem Sromowieckim zamontowano bariery uniemożliwiające żabom wchodzenie na drogę, gdzie wcześniej masowo ginęły pod kołami samochodów. Po wschodniej stronie jeziora wybudowano dla nich Żabie Stawy - tam płazy składają skrzek. Trwają prace nad utworzeniem na skarpie zapory stanowiska dla najpiękniejszego z motyli pienińskich - niepylaka apollo. Dowodem na przyjazne współistnienie człowieka i przyrody są mieszkające w okolicach elektrowni, niezwykle rzadkie czarne bociany. Coraz większą popularność zyskuje także jako atrakcyjne miejsce nadwodnego wypoczynku z możliwością: kąpieli, żeglowania, wędkowania i nurkowania. Ważną funkcją Zbiornika Czorsztyńskiego jest produkcja energii elektrycznej przez elektrownię. Na chwilę obecną wielką opularnościa cieszą się rejsy gondolą po jeziorze.

Na Jeziorze znajduje się Zapora - najwyższa  w Polsce (56 m). Atrakcją na samej zaporze jest malowidło przestrzenne 3D – „Moc żywiołów” . Całe dzieło mierzy 34 metry długości i obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległoci 50 metrów.

RZEKA DUNAJEC

Najczęściej przełom Dunajca jest pokonywany spływem na tratwach flisackich. Turysta wówczas ogranicza się do obserwowania przyrody i słuchania barwnych opowieści flisaków. Spływ organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich. Osoby pragnące przeżyć prawdziwą przygodę na wartkim nurcie Dunajca na pewno zainteresuje rafting. Jest to spływ na pontonach, gdzie uczestnicy przyjmują aktywną postawę, biorąc wiosła w dłoń i zmagając się z siłą wody. W raftingu mogą wziąć udział osoby bez doświadczenia. Odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo bierze instruktor, który znajduje się w każdym pontonie. Dunajec w części pienińskiej należy do klasy II, czyli charakteryzuje się średnią trudnością. Spływ na pontonach to okazja nie tylko do wypróbowania swoich sił w zmaganiach z naturą, ale i okazja do wspaniałej zabawy. Umyślne wywrotki i kąpiele w zimnej wodzie górskiej rzeki przynoszą wiele emocji, ale też i radości. Niepowtarzalną przygodę, pełną mocnych wrażeń i przeżyć estetycznych z powodu mijanych uroków natury, można przeżyć  również kajakiem na Dunajcu. 

Początek spływu znajduje się w Sromowcach Niżnych. Mogą w nim brać udział zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne.  Wszyscy otrzymują kamizelki ratunkowe, kaski, pagaje (krótkie wiosła) i rzutki ratunkowe. . Koniec trasy jest na przystani flisackiej w Szczawnicy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Spływu Dunajcem.

 

TERMY

Dodatkową atrakcją dla odwiedzających pobliskie tereny są Termy. Termy to nie tylko sama kąpiel w basenie, ale przede wszystkim kompleksowy sposób wypoczynku i relaksu: kąpiele termalne, wizyta w saunie, odpoczynek na leżance, masaże klasyczne lub hydromasaże. To regeneracja nie tylko fizyczna, ale również duchową, bo korzystanie z wód termalnych wpływa pozytywnie na  samopoczucie: poprawia komfort psychiczny, obniża stres stabilizując system nerwowy, leczy układ krążenia, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia przemianę materii, pomaga na bóle głowy i stawów, pomaga w rehabilitacji po przebytych schorzeniach, a nawet eliminuje bezsenność. Termy to doskonała alternatywa dla narciarzy czy miłośników górskich wędrówek, odwiedzających okoliczne miejscowości zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Pobyt na stokach narciarskich zimą i piesze wycieczki latem, można idealnie połączyć z regeneracją sił witalnych w basenach termalnych. Taki sposób urozmaicenia czasu gwarantuje niezapomniane doświadczenia, relaks i świetną zabawę, a przede wszystkim pełną satysfakcję z wypoczynku.

W okolicy znajdują się aż trzy ośrodki oferujące rozrywkę dla całych rodzin. Należą do nich: