Zima w Kluszkowcach

Zima w Kluszkowcach

Ferie zimowe w górach? Tak!!
W Czorsztynie i jego okolicach ulokowanych między Pieninami a Gorcami jest wiele różnorodnych atrakcji zarówno dla amatorów czynnego, jak i bardziej spokojnego spędzania wolnego czasu w gronie znajomych czy rodziny.

Zobacz więcej

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim

Statek "HARNAŚ" to pływająca kawiarnia, z pokładu której można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. W górnej części oraz na dziobie statku znajdują się pokłady słoneczne, na których można zażywać kąpieli słonecznych w trakcie rejsu spacerowego. W środkowej części statku znajduje się przeszklona kawiarenka, w której przy miłej muzyce można wypić kawę, zimne piwo lub zjeść coś słodkiego. Przystań statku znajduje się w miejscowości Niedzica Zamek u stóp zamku. 

Rejsy: o każdej pełnej godzinie (przy minimum 15 osobach)
Czas: 50 min.
Terminy: od maja do października
Ceny: dorośli: 28 zł, dzieci (od 4 do 15 lat): 24 zł


Fot. jezioroczorsztynskie.com

 

Rower

Rower

Miłośnicy dwóch kółek lubiący aktywnie spędzać czas również znajdą coś dla siebie. Nad Jeziorem Czorsztyńskim biegnie nowa, prawie 40-kilometrowa trasa rowerowa. Naturalne położenie, okoliczne atrakcje, standard powstałych dróg rowerowych i ogrom wykonanych wokół nich prac pozwalają widzieć nową trasę - jako już trzecią w Małopolsce, po Szlaku wokół Tatr i Velo Dunajec - w gronie najciekawszych szlaków rowerowych w Europie. Trasie, oficjalnie nazywanej “Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”, rowerzyści nadali bardziej praktyczny przydomek “Velo Czorsztyn”. Jeśli ktoś nie posiada roweru, a chciałby skorzystać z trasy, może wypożyczyc rower z okolicznych wypożyczalni rowerowych. Trasa Velo Czorsztyn została wyróżniona jako jedna z najpiękniejszych tras rowerowych Małopolski. Napisano już wiele informacji na jej temat. My zachęcamy do przeczytania artykułu w ramach przewodnika rowerowego, w którym opisany jest nie tylko szlak Velo Czorsztyn, ale autorzy zachęcają również do turystyki rowerowej w Małopolsce :-) https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/szlaki-rowerowe-malopolska#R5

W WODZIE

W WODZIE

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE
Jezioro to jest sztucznym zbiornikiem wodnym na rzece Dunajec, który powstał przez zbudowanie ziemnej zapory wodnej. Zadaniem zbiornika – poza znaczeniem przyrodniczym i krajobrazowym – jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca, poprzez gromadzenie nadmiaru wody płynącej tą rzeką w czasie wezbrań. W trosce o mieszkających tu przedstawicieli fauny powstała sztuczna Ptasia Wyspa, na której ptaki zakładają gniazda lęgowe. Dowodem na przyjazne współistnienie człowieka i przyrody są mieszkające w okolicach elektrowni, niezwykle rzadkie czarne bociany. Coraz większą popularność zyskuje także jako atrakcyjne miejsce nadwodnego wypoczynku z możliwością: kąpieli, żeglowania, wędkowania i nurkowania. Ważną funkcją Zbiornika Czorsztyńskiego jest produkcja energii elektrycznej przez elektrownię. Na chwilę obecną wielką opularnościa cieszą się rejsy gondolą po jeziorze. Na Jeziorze znajduje się Zapora - najwyższa  w Polsce (56 m). Atrakcją na samej zaporze jest malowidło przestrzenne 3D – „Moc żywiołów”. Całe dzieło mierzy 34 metry długości i obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległoci 50 metrów.
RZEKA DUNAJEC

Najczęściej przełom Dunajca jest pokonywany spływem na tratwach flisackich. Osoby pragnące przeżyć prawdziwą przygodę na wartkim nurcie Dunajca na pewno zainteresuje rafting. Jest to spływ na pontonach, gdzie uczestnicy przyjmują aktywną postawę, biorąc wiosła w dłoń i zmagając się z siłą wody. W raftingu mogą wziąć udział osoby bez doświadczenia. Odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo bierze instruktor, który znajduje się w każdym pontonie. Dunajec w części pienińskiej należy do klasy II, czyli charakteryzuje się średnią trudnością. Spływ na pontonach to okazja nie tylko do wypróbowania swoich sił w zmaganiach z naturą, ale i okazja do wspaniałej zabawy. Początek spływu znajduje się w Sromowcach Niżnych. Mogą w nim brać udział zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne. Wszyscy otrzymują kamizelki ratunkowe, kaski, pagaje (krótkie wiosła) i rzutki ratunkowe. Koniec trasy jest na przystani flisackiej w Szczawnicy. O szczegółach można przeczytać tutaj.

TERMY

Dodatkową atrakcją dla odwiedzających pobliskie tereny są Termy. Termy to nie tylko sama kąpiel w basenie, ale przede wszystkim kompleksowy sposób wypoczynku i relaksu: kąpiele termalne, wizyta w saunie, odpoczynek na leżance, masaże klasyczne lub hydromasaże. To regeneracja nie tylko fizyczna, ale również duchową, bo korzystanie z wód termalnych wpływa pozytywnie na  samopoczucie: poprawia komfort psychiczny, obniża stres stabilizując system nerwowy, leczy układ krążenia, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia przemianę materii, pomaga na bóle głowy i stawów, pomaga w rehabilitacji po przebytych schorzeniach, a nawet eliminuje bezsenność. Termy to doskonała alternatywa dla narciarzy czy miłośników górskich wędrówek, odwiedzających okoliczne miejscowości.W okolicy znajdują się aż trzy ośrodki oferujące rozrywkę dla całych rodzin. Należą do nich:

W powietrzu

W powietrzu

Fakt, że Pieniny to świetne miejsce na wypoczynek dla każdego to oczywiste. Zdrowe powietrze i mikroklimat sprawią, że nie tylko wrócą Państwo wypoczęci i pełni sił z urlopu, ale i z lepszym samopoczuciem.  Samo powietrze w sobie jest czymś co powinno przyciągać w nasze strony Gości. My postaramy się Państwu pokazać, że powietrze nie tylko pełni tu funkcje dotleniania naszego organizmu, ale również może być głównym atutem pobytu w naszych stronach.

PARKI LINOWE

To jedne z wyjątkowych atrakcji z jakich warto tu skorzystać, by spędzić czas aktywnie. Park linowy to zespół zawieszonych przeszkód między drzewami, na których można przeżyć ekscytującą przygodę na świeżym powietrzu sprawdzając  swoje możliwości fizyczne i psychiczne. Podróżując między drzewami rozija się wytrzymałość, zwinność, równowagę i elastyczność. Ten czynny wypoczynek skierowany jest dla wszystkich spragnionych wrażeń. Zarówno młodsi jak i strasi znajdą coś dla siebie spośród wielu atrakcji jakie Parki Linowe oferują dając niesamowitą satysfakcję z pobytu.

SKOKI TANDEMOWE

Jest to ogólnie dostępną forma rekreacji, gdzie wykwalifikowany instruktor skacze wraz z pasażerem na dwuosobowym spadochronie z wysokości 4000 m. Po krótkim instruktarzu wsiada się do samolotu i najpierw rozkoszuje się lotem widokowym, a potem wyskakuje się z samolotu i następuje swobodne spadanie. Serce bije szybciej, krew gwałtowniej zaczyna krążyć w żyłach, pęd powietrza nie dający się porównać z niczym innym, pod Tobą świat widziany z innej perspektywy, wspaniałe widoki, niesamowita cisza… A na końcu miękkie lądowanie na ziemi. Skoki spadochronowe są sportem, który dostarcza mocnych wrażeń i powoduje podniesienie adrenaliny. To bardzo ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, z możliwością realizacji marzeń. Skoki odbywają się z lotniska w Nowym Targu.

W górach

W górach

KRAINA ŚPIĄCEGO WULKANU  - GÓRA WDŻAR

Kraina Śpiącego  Wulkanu położona jest na stokach Góry Wdżar (około 3 km) i wznosi się  na wysokość 767 m n.p.m.. Góra ta to uśpiony wulkan, który swą aktywność zakończył wiele milionów lat temu. Ciekawość rozbudza przeszłość góry. Od 1870 roku istniał tu kamieniołom eksploatujący andezyt,  dziś już nieczynny, jest wspaniałym miejscem do podziwiania unikalnej budowy geologicznej góry Wdżar. Na jednej ze skał gołoborza znajdującego się na grzbiecie Wdżaru, a także na szczycie góry można zaobserwować lokalną ujemną anomalię magnetyczną. Igła kompasu przyłożonego do skały wskazuje tu północ w kierunku południowym. Anomalie te powstały w wyniku uderzenia pioruna.

Góra Wdżar w Kluszkowcach jest obecnie jednym z najlepiej rozwijających się ośrodków narciarskich i rekreacyjnych w Małopolsce, który zimą przyciąga amatorów „białego szaleństwa”, latem zaś turystów, spadochroniarzy i entuzjastów aktywnego wypoczynku. Na sam jej szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym, gdzie znjaduje się platforma widokowa na cztery Parki Narodowe (Pieniński, Gorczański, Tatrzański i Babiogórski), Jezioro Czorsztyńskie, Tatry oraz całą Kotlinę Nowotarską.

Zimą góra przechodzi we władanie narciarzy i snowboardzistów, a Stacja Narciarska Czorsztyn-Ski zaprasza na trasy zjazdowe. Ze względu na specyficzny mikroklimat, panują tutaj idealne warunki do zaśnieżania, co pozwala na utrzymanie tras od listopada do kwietnia. Kluszkowce rozpoczynają sezon narciarski jako jedne z pierwszych w Małopolsce i jako ostatnie go kończą.

Trasy narciarskie o zróżnicowanej długości i skali trudności, zadowolą zarówno początkujących - w tym dzieci, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Ratrakowanie i system certyfikowanych siatek zapewniają komfort i bezpieczeństwo narciarzom.

Na miejscu działa profesjonalny serwis dla narciarzy, wypożyczalnia sprzętu  narciarskiego i snowboardowego oraz szkoła narciarska. Czorsztyn-Ski zaprasza również na trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego.

Kraina Śpiącego Wulkanu zadowoli zarówno zwolenników spokojnego, rodzinnego wypoczynku, jak również amatorów mocniejszych wrażeń. Na tych ostatnich czeka zakręcona zjeżdżalnia "Alpine Coaster" o długości 900 m, którą można pędzić nawet 40 km/godz. Wrażenia z „przejażdżki” pozostają na długo w pamięci.

Stoki góry Wdżar stwarzają także doskonałe warunki do skoków ze spadochronu oraz uprawiania kolarstwa górskiego. Na terenie stacji  powstała trasa rowerowa downhill - jedna z bardziej popularnych i trudniejszych w Polsce, jednocześnie rozbudowuje się tory do trialu rowerowego.

WĄWÓZ PAPIESKI 

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci Największego z rodu Polaków. 9 lipca 1978 r. Kardynał Wojtyła odprawił na polanie przed wejściem do wąwozu Mszę św. podczas oazowych Dni Skupienia Ruchu Światło – Życie. W 33. rocznicę tego wydarzenia, 21 sierpnia, o godz. 12:00 przy ołtarzu polowym w grocie u wejścia do wąwozu została odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której kapłani poświęcili  edukacyjno-przyrodnicze ścieżki papieskie. 

Trasa ścieżki przebiega po wyrobisku dawnego kamieniołomu poczynając od miejsca zwanego ” Ołtarzem papieskim” a kończąc na szczycie góry Wdżar. Na trasie znajduje się 14 tablic przystankowych, na których umieszczono informacje przyrodniczo-historyczne wraz z fotografiami. Całą ścieżkę można przebyć w około 30 min.

WĄWÓZ HOMOLE

W miejscowości Jaworki, u stóp Wysokiej znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych okolic – Wąwóz Homole. Jest to głęboki, liczący ponad 800 metrów długości wąwóz o stromych ścianach zbudowanych z różnokolorowego wapienia. 

Miejsce to fascynowało ludzi już w średniowieczu. Jan Długosz podaje, że szukano tu złota. Wąwóz robi ogromne wrażenie wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Jednak z niemal każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu.

Nazwa Homole pochodzi od gomoły, gomółki co oznacza obły i nawiązuje do olbrzymich głazów zamykających południowy kraniec wąwozu.

Teren wąwozu objęty jest ochroną rezerwatową. Poruszać można się jedynie wytyczonym zielonym szlakiem pieszym.

Zamki

Zamki

ZAMEK W NIEDZICY

Zamek w Niedzicy znajduje się bezpośrednio na wzgórzu tuż przy brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Ta średniowieczna warownia została wzmiesiona przez węgierskiego kolonizatora. W zamku, udostępnionym do zwiedzania, utworzone jest muzeum, w którym można zobaczyć m.im. narzędzia tortur. Na terenie zamku powstała restauracja, a w piwnicy – nastrojowa kawiarnia. Z tarasu można podziwiać piękne widoki – na jezioro, zaporę, ruiny w Czorsztynie i okoliczne góry. Niedzicki zamek do dziś skrywa jedną z najbardziej fascynujących tajemnic, jeśli chodzi o zamki polskie. Według legendy pod koniec XVIII wieku na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniani. Na terenie zamku inkascu zbiegowie ukryli część skarbu, którego wielu szukało. Dlatego przybywając na zamek, warto dokładniej przyglądać się stopniom, fragmentom murów, czy też wsłuchiwać się w szmery dobiegające z najciemniejszych zakamarków zamczyska, bo a nuż duchy przeszłości wyjawią swoją tajemnicę....?

RUINY ZAMKU W CZORSZTYNIE

W XIII wieku na wysokim skalnym wzgórzu nad Dunajcem istniała drewniano-ziemna strażnica, w której Bolesław Wstydliwy z żoną Kingą znalazł schronienie uciekając przed najazdem tatarskim. Na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiono na skale wolno stojącą okrągłą wieżę, a niedługo potem, prawdopodobnie za czasów Kazimierza Wielkiego, otoczono szczyt wzgórza kamiennym murem o grubości ponad 2 metry. Zamek stanowił wtedy własność królewską i racji swego przygranicznego położenia należał do szeregu zamków chroniących państwo od południa. Kilkakrotnie w ciągu istnienia zamek był niszczony podczas najazdów i oblężeń. Podczas potopu szwedzkiego na zamku schronił się w 1655 roku Jan Kazimierz, który pozostawił tu skarb koronny zanim wyjechał. Później jeszcze były tu prowadzone prace budowlane, ale jedynie o charakterze remontowym. W XVIII wieku zamek popadł w ruinę i przez władze austriackie został wystawiony na licytację. W 1819 roku kupili go Drohojewscy.W końcu XX wieku zostały tu rozpoczęte prace konserwatorskie, obecnie nadal trwają, ale zamek jest już udostępniony do zwiedzania.